Миофасциален релийз/освобождаване - мануален терапевтичен метод, базиран на меки техники за работа с тъканите за освобождаване и отпускане на фасцията, разлепване на слоевете и освобождаване на притиснати структури.

КАУЛА Лимфологичен център и Йога студио

Миофасциалният релийз/освобождаване, е мануален терапевтичен метод, базиран на меки техники за работа с тъканите за освобождаване и отпускане на фасцията, разлепване на слоевете и освобождаване на притиснати структури. Терапията е фокусирана върху освобождаване на специфични локализирани области на фасцията, които са оценени и диагностицирани като участващи в болката и двигателните и функционални ограничения. Миофасциалният релийз разрушава напречните връзки, премахва срастванията и омекотява тъканта. Това спомага за балансиране на постурални изкривявания, увеличаване на обема на движение, и увеличаване на плавния модел на движение. 


„Благословени да са връзките, които ни свързват“: фасцията е това, което държи клетките ни заедно.

Фасцията е вид съединителна тъкан, изградена от колаген, еластин, и основно вещество - вискозна, прозрачна течност, наподобяваща суров яйчен белтък. Тя обгражда всички клетки в тялото и е част от нашата вътрешна течна среда. По химически състав, основното вещество е мукополизахарид, със основни съставки хиалуронова киселина, и протеогликани. Хиалуроновата киселина е вискозна, и лубрикира колагена, еластина и мускулните влакна, позволявайки им да се плъзгат едни спрямо други. Гела на основното вещество играе важна роля при разпределяне на напрежението, и задържане на тъканите на място. Едно от най-удивителните свойства на основното вещество, е неговата способност за преминаване от гелообразно, в напълно течно състояние. 

В области на тялото с наличие на травми, по-малка подвижност, или в напреднала възраст, основното вещество на фасцията губи течният си характер, и се превръща в по-твърд гел. За съжаление, ако основното вещество стане значително твърдо, то започва да ограничава движенията и да изсъхва. 

В мануалните терапии механичното разтягане, топлината на тялото, и био-енергията  допринасят за преобразуване на основното вещество от гел към течност. В течно състояние, то позволява оптимално движение и разтягане на всички структури, както и възможно по-ефикасен обмен на хранителни и отпадни вещества. 

Фасциалните обвивки обграждат и проникват в почти всяка структура в телата ни, обгръщат отделни нервни влакна и също така обединяват тези влакна в по-големи стволове. Разхлабени фасциални мрежи поддържат мастната тъкан на място, докато тя покрива и защитава други структури. Фасцията също обгражда артериите и вените, както и обгръща и се преплита през всеки мускул. Всеки мускул притежава три слоя фасции, които се сливат в краищата на мускула, за да образуват сухожилие.

Фасцията е един от най-богатите сетивни органи в нашето тяло, вграден в нервните окончания и механорецепторите. Фасцията играе основна роля във възприемането на стойката и движението, влияейки върху нашето усещане за пространствена позиция и координация. Всеки път, когато променим позата си или се движим по някакъв начин, механорецепторите на фасциалните тъкани се деформират и активират, изпращайки аферентна информация в гръбначния и главния мозък. Тези съобщения се интерпретират от централната нервна система (ЦНС), след което еферентната информация се предава на нашите мускули. Накратко казано, фасцията е тъканта на тялото, която държи трилиони мокри и мазни клетки заедно. По същество тя е това, което някога се е наричало "сухожилия", и образува единна, здрава и влакнеста мрежа, която може да се открие навсякъде в тялото. Въпреки че се подрежда в множество нагънати равнини, още веднъж подчертаваме, че нито една част от тази мрежа не е самостоятелна или отделена от мрежата като цяло, както няма изолирани групи нерви или отделен от себе си остров от капиляри. Всяка от тези торбички, нишки, листове и кожени мрежи е сплетена помежду си в една мрежа, от раждането до смъртта и от върха до петите. Всъщност фасциалната мрежа е така проникнала в тялото, че е част от непосредствената среда на всяка клетка. Без нейната подкрепа мозъкът би се превърнал в течен крем, черният дроб би се разпрострял в коремната кухина, а ние бихме се озовали в локва в собствените си крака.

Фасциалната дисфункция може да възникне по различни причини. Липсата на вариации на движенията, не оптималното хранене, обичайните пози и травмите могат да повлияят на способността на фасцията да се плъзга гладко, което обикновено помага за разпределението и предаването на напрежението по тялото. При определени обстоятелства, колагеновите влакна са склонни да се събират по-близо едно до друго и да образуват повече връзки, особено с напредване на възрастта, при травми, белези. Тези връзки във фасцията се наричат кръстосани връзки, и именно те ограничават движението и изкривяват позата. Когато фибрите са издължени, те помагат за гладкото плъзгане на фасциалните слоеве и подлежащите мускули. Кръстосаните връзки, развиващи се между фасциалните листове се наричат сраствания. Ако в дадена област липсва движение, колагеновите влакна ще започнат да се свързват в съседни слоеве на фасцията. Срастванията карат мускулите да губят независимо движение, като увличат и  съседни мускули със всяка мускулна контракция. Това изисква голям разход на енергия, и може да доведе до болка. 

Фасциалната дисфункция е свързана с болка, скованост, умора на тъканите и намалена подвижност. 

Фасцията може да се скъси, втвърди и удебели в отговор на:

  • травма

  • всичко което може да нарани тялото физически или дори емоционално  

  • възпаление

  • неправилна стойка 

  • или всичко, което кара тялото да загуби своя физиологичен адаптивен капацитет


Миофасциалният релийз/освобождаване, е мануален терапевтичен метод, базиран на меки техники за работа с тъканите за освобождаване и отпускане на фасцията, разлепване на слоевете и освобождаване на притиснати структури. Терапията е фокусирана върху освобождаване на специфични локализирани области на фасцията, които са оценени и диагностицирани като участващи в болката и двигателните и функционални ограничения. Миофасциалният релийз разрушава напречните връзки, премахва срастванията и омекотява тъканта. Това спомага за балансиране на постурални изкривявания, увеличаване на обема на движение, и увеличаване на плавния модел на движение. Чрез подходяща манипулация на определена част от фасцията, движението може да бъде възстановено, позволявайки оптимално протичане на жизнената сила - енергията в тялото, така че да можете да се движите и функционирате по-добре.

Миофасциалното освобождаване е нежна техника. Тъй като колагенът е създаден да устои на сила, най-ефективният начин за освобождаването на фасцията е чрез лек, но продължителен натиск.


Сърцевината на лечението се крие в способността ни да слушаме, да виждаме, да възприемаме, а не единствено в прилагането на техниката. Голяма част от манипулативните терапии през последните 100 години, както и по голямата част от мисленето на запад през поне половин хилядолетие, се основава на механистичен и редукционистки модел. Продължаваме да изследваме нещата, като ги разделяме на все по-малки части, за да проучим ролята на всяка част. Не е много полезно просто да се каже "всичко е свързано с всичко останало" и да се остави така.
Докато насочваме вниманието си върху основните, познати ни особености на скелета - мускули, кости, лигаменти, и т.н., то произхода и разположението на удивителната фасциална мрежа, която свързва всички тези структури, остава значително по-малко разбрана. Въпреки, че  с нарастването на изследванията в областта тази ситуация се променя бързо, и познанията ни се разширяват, огромна част от обществото, включително повечето терапевти, треньори и спортисти, все още основават разбирането за собствената си структура и движение на ограничената идея за съществуващи отделни мускули, които се прикрепят към костите, които от своя страна ни движат посредством механично повдигане с лост. Самият термин "мускулно скелетна система" пропуска комплекса от тъкани, чрез които мускулите и костите са вплетени заедно - фасциалната мрежа.

Фасциалното лечение трябва да бъде допълнено с упражнения и допълнителни техники, напр. мобилизиране и укрепване на ставите, с цел коригиране на био-механичните недостатъци чрез справяне с мускулно-скелетната сила и дисбаланса в цялата кинетична верига. 


  • Миофасциална терапия

  • Вендузи - има някои доказателства, предполагащи, че вендузите могат да бъдат полезни при определени здравословни състояния. 

  • Разтягане - стречинг

  • Йога

  • Постурални тренировки - или гимнастика за правилна стойка - подобряването на позата на тялото може да помогне за облекчаване на миофасциалната болка, особено във врата. Постуралните мускулни упражнения, които укрепват мускулите, помагат да се избегне претоварването на всеки един мускул и свързаната с него фасция

  • Други специфични масажни техники. Мануален лимфен дренаж